Bilgisayar Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Okunuyor Bilgisayar Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Herkese selam ben Sahinchez. İyi bir bilgisayar, iyi hız kaliteli iş ve kaliteli zaman demektir. İyi bir bilgisayar için de günümüz ekonomisinde ya paranız olmalı ya da iyi bir indirim avcısı olmalısınız. Ben ise bugün sizlere bilgisayar alırken, bilgisayar toplarken dikkat edilmesi gerekenler, dikkat edilmesi gereken işlemleri ve detayları paylaşacağım. Fiyatlandırma veya sistem önerisi değil toplayacağınız parçalar ile ilgili teknik detayları sizlere aktaracağım.

Günlük hayatımızda, oturduğumuz masadan neredeyse tüm işlemlerimizi yapabildiğimiz bilgisayarlar gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda çok önemli bir yer edindi. Günümüzde oyun oynamaktan, iş yapmaya, film izlemeye, işinizi yönetmeye kadar daha aklınıza gelmeyecek bin türlü işlemimizi bilgisayar başından yaptığımızı, yapabileceğimizi göz önüne alırsak bunları kaliteli ve hızlı bir şekilde yapmayı isteriz.

bilgisayar parçaları

İlginizi Çekebilir: Yeni Nesil Konsollardan FIFA 21 Görüntüleri

Bilgisayar Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasa, PSU, Anakart, İşlemci, Ram, Hafıza, Ekran Kartı ve harici bileşenler derken bilgisayar toplarken neredeyse 10 parça alıyoruz. Toplarken dedim çünkü hazır kasa almaktansa parça parça toplayanlar için bu detayları paylaşacağım.

Kasa : Kasa alırken dikkat etmeniz gereken husus kasanın boyutları. Son 5-6 senede oynadığımız oyunların ve programların istediği ekran kartı performansı o kadar yükseldi ki haliyle ekran kartları da kendini bir o kadar geliştirdi. Performansını geliştirirken boyutlarını da yükselten ekran kartları yüzünden kasa alırken kasanın desteklediği ekran kartı boyutlarına bakmayı unutmayın.

PSU : Kasadan sonra sıra geldi PSU yani güç kısmına. Aslında anakart, ram, ekran kartı demeden önce PSU demeliyiz. Çünkü güç olmadan diğer saydığımız parçalar tek başına bir işe yaramayacak. Güç dediğimde rastgele bir güç değil. Forumlardan ya da teknik videolardan alacağınız ekran kartı ve işlemci kombinasyonunun ne kadar Watt’lık bir güç kullanacağını öğrenerek PSU’nuzu öyle alın. Ayriyeten aldığınız PSU’nun 80+ sertifikalı olmasına dikkat edin.

Anakart : Anakart’ın isminin tüm parçaların ona bağlanmasından dolayı ”ANAKART” olduğunu düşünüyorum. Aldığımız ekran kartı, ram, PSU’nun kabloları, disklerimiz derken hepsi anakartın üzerinden barınıyor. Burada ekran kartı ve işlemciyi seçtiysek bunlara uyumlu bir anakart almak zorundayız, çünkü anakartlarının da modelleri birbirinden farklı.

Ram : Ram konusunda DDR3 zamanlarında CL değerlerine fazlasıyla dikkat edilirdi ancak DDR4 teknolojisine geçilmesiyle birlikte hepsi tek bir CL değeriyle çalışır oldu. O yüzden sizlere ram alırken dikkat etmeniz gereken husus olarak MHZ yani frekans değerlerini belirteceğim. Bu frekans değerlerinde dikkat etmeniz gereken şey anakartınızın desteklediği Ram frekans hızlarıyla, kullandığınız yani takacağınız Ram’in uyumlu olması. Uyumsuzluk olursa en basitinden mavi ekran hatası alabilirsiniz. Ya da raminiz tam performansıyla çalışmayabilir.

Ekran Kartı: Sistemizin en önemli parçasına geldik. Ekran kartı bir sistemin performansını en çok etkileyecek ve kaderini belirleyecek parçadır. Ekran kartınızı alırken dikkat etmeniz gerekenler ise; Anakartınızın, ekran kartınızla uyumlu olması. İşlemcinizin, ekran kartınızla birbirine darboğaz yapmayacak olması. Ve son olarak aldığınız güç yani PSU’nun ekran kartınızın tam performansı ile çalışması için gereken gücü vermeye yetecek olması.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

DMCA.com Protection Status