E-Spor Nedir? Nasıl E-Sporcu Olunur?

Okunuyor E-Spor Nedir? Nasıl E-Sporcu Olunur?

Herkese selam ben Sahinchez. Ülkemizde gelişen oyun kitlesi, oyuncu sayısı ve yayıncı sayısı haliyle oyunun bir dalı da olan E-spor’a olan ilgiyi arttırdı. Gün geçtikçe sayısı artan online oyunlarla birlikte ülkemizde ve dünyada online oyuncu sayısı da artıyor. Online oyunlar ve online oyuncular için aslında uzun süredir varolan E-Spor sektörü son 10 sene içinde ülkemizde değer görmeye ve tanınmaya başladı. Sayısı artan oyuncular, esporcular ve ülkemizde gerçekleşen e-spor organizasyonları e-spora olan ilgiyi arttırdı. Peki E-spor nedir? Nasıl e-Sporcu olunur?

E-Spor Nedir?

E-spor kısaca online veya Lan (Yerel Ağ) üzerinden aynı oyunu oynayan oyuncular takımlar halinde birbiriyle maç yapması denilebilir. Ancak terimsel olarak elektronik spor olarak geçiyor. E-spor müsabakalarının, mücadelerinin ve turnuvalarının oyuncuları en çok kendine çeken yanı şüphesiz para ödülleri. Son 10 senede dünya çapında gerçekleşen E-spor turnuvalarındaki ödül havuzu o kadar büyük hale geldi ki Major adını verdiğimiz büyük turnuvalardan birini kazanan takımın oyuncularının neredeyse ömürleri boyunca yetecek parayı kazanmaları mümkün hale geldi. Ancak E-spor müsabakalarına katılmak veya katıldıktan sonra kazanmak hiç de kolay değil. Peki gerçekten, biz oyuncular için E-spor nedir?

İlginizi Çekebilir: Sangal Esports Kimdir? Sangal Esports Oyuncuları

E-spor biz oyuncuların online müsabakalarda, takımımızla birlikte kendimizi ve takım performansımızı en üst seviyede göstermek istediğimiz platformdur. Online her oyuncunun isteği oynadığı oyunda iyi olmak, en iyi olmaktır. Herhangi bir işte iyi olmak, en iyi olmak şansınız da yaver giderse parayı ve başarıyı da getiriyor. E-spora ilginiz yoksa ve E-spor’un ne olduğunu bilmiyorsanız bile bir anlığına düşünün. Online bir oyun oynuyorsunuz. O oyunda dünya çapında bir sahnedesiniz. Dünya çapında hayranlarınız, takipçileriniz var. Sevdiğiniz oyunu oynamak sizin işiniz. Sevdiğiniz oyunu oynayan, seven, sizi seven bir hayran kitleniz var. İşte E-spor bu.

E-Spordan Para Kazanılır mı?

E-spor aslında oyuncuların rekabet etme temeline dayansa da amacı para kazanmak, sponsor bulmak olan bir platformdur diyebiliriz. Kimse sırf oyunu sevdiği için e-sporcu olmaz kimse de sırf insanlar izlesin, hayır işleyelim diye e-spor müsabakaları, turnuvaları düzenlemez. Her sektörde olduğu gibi E-spordan da para kazanılıyor. Turnuvalar, sponsorlar, müsabakalar, solo maçlar, espor takımları bu sektörün dönmesine, bu sektörün içindeki bireylerin para kazanmasını sağlıyor. Turnuvalardaki ödül havuzları katılan takımların turnuvadaki sıralamasına göre dağıtılıyor. Takımların, turnuvaların hatta oyuncuların ayrı ayrı sponsorları bulunuyor. Oyuncuların kullandığı bilgisayar ekipmanlarından tutun üzerlerine giydikleri tişörte kadar her yerde sponsor. Ödül havuzları ve sponsorlar derken bu kadar dönen para e-spor oyuncularına ve takım sahiplerine elbette para kazandırıyor.

Nasıl E-sporcu Olunur?

Nasıl E-Sporcu Olunur?

Nasıl profesyonel, belgeli bir oyuncu yani nasıl E-sporcu olunur? Öncelikle isterseniz o oyunun dünyadaki en iyi oyuncusu olun, bir e-spor belgeniz olmadığı sürece yani o oyunun profesyonel bir oyuncusu olduğunuzu kanıtlayan bir belge olmadığı sürece kimse sizi tanımaz. Profesyonel turnuvalara katılmak isteyen oyunculara T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2014 yılından bu yana ücretsiz olarak e-Sporcu lisansı verilmektedir. Profesyonel bir oyuncu olarak kabul görmek ve turnuvalara katılmak için lisansınızı erkenden edinmek isteyebilirsiniz. E-spor belgesi için ekstra bir ücret ödemenize gerek yok. Aşağıda listelediğim evraklar ile E-sporcu belgesi olarak bir takımınız olmasa bile E-sporcu olabilirsiniz.

E-Sporcu lisansı almak için;

  • T.C Kimlik Numarası Beyanı
  • Sağlık Raporu
  • Kendiniz Tarafından Doldurulmuş Tescil Fişi
  • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

DMCA.com Protection Status