Oyunlardaki FPS Değerlerimize Bakma, FPS Değerlerine Nasıl Bakılır, Fps Nedir?

 Oyunlardaki FPS Değerlerimize Bakma, FPS Değerlerine Nasıl Bakılır, Fps Nedir?
Okunuyor Oyunlardaki FPS Değerlerimize Bakma, FPS Değerlerine Nasıl Bakılır, Fps Nedir?

Herkese selam ben Sahinchez. Bugün sizlere bilgisayarımızda oyun oynarken FPS değerlerimizi nasıl takip edebileceğimizi göstereceğim. Aldığımız FPS değerleri biz oyuncular için önemlidir. Çünkü güncel oyunlarda aldığımız FPS değerlerine göre bilgisayarımızı güncellemeye veya tamamen değiştirmeye karar verebiliriz. Veya FPS değerlerimize göre oyunun grafik ayarlarını yükseltir veya alçaltabiliriz.

Youtube Kanalıma Hoşgeldiniz

FPS Nedir?

FPS İngilizce bir terimin kısaltmasıdır. Frame Per Second kelimesinin kısaltması olan FPS, saniye başına aldığımız kareyi belirtir. Yani saniye başına bize gösterilen, sunulan kare, kare hızı ne kadar yüksek olursa o kadar akıcı ve düzgün bir görüntü ile karşılaşırız. Günümüzde oyuncuları minimum olarak tatmin edecek olan en düşük FPS değeri 60 FPS’dir. 60 fps ve üzerinde monitör değişmediğiniz sürece farkı farketmeniz pek de mümkün değildir.

fps nedir?

FPS Değerlerine Nasıl Bakılır?

Eğer oynadığımız oyun Steam üzerinde ise. Yani oynadığımız oyunu Steam üzerinden oynuyorsak şu adımları izleyerek FPS değerlerinizi anlık olarak takip edebilirsiniz;

  1. Oyuna Steam üzerinden giriş yapıyoruz.
  2. Daha sonra oyun açık halde iken ”shift+tab” tuşlarına basıyoruz. Yani ”shift” tuşuna basılı tutarken ”tab” tuşuna basıyoruz.
  3. Daha sonra açılan Steam arayüzünde alt kısımda bulunan ”Ayarlar” sekmesine geçiş yapıyoruz.
  4. Ayarlar sekmesinde üst tarafta bulunan ”Oyun İçi” sekmesine geçiyoruz.
  5. Daha sonra sol tarafta bulunan kısımdan fps değerlerimizin ekranımızın neresinde belireceğini seçiyoruz.

Ancak oynadığımız oyun Steam üzerinde değilse, yani başka bir platformdan veya torrent olarak indirdiysek ekstra bir programa ihtiyacımız olacak.

FPS Değerlerini Göstermek İçin Program Önerileri

  1. MSI Afterburner ve Riva Turner: MSI Afterburner ve yanında yüklenen Riva Turner programı ile istediğiniz oyunda Youtube videolarından aşina olduğumuz şekilde ekranın sol üst kısmında FPS değerlerinizi takip edebilirsiniz.
  2. GeForce Experience: Bu program Nvidia’nın kendi ürettiği ekran kartlarını kullanan oyuncular için sunduğu bir program. Bu programı kullanarak FPS değerlerinizi takip edebilir veya içerik üreticileri için sunulmuş özelliği kullanarak oyun kaydı da yapabilirsiniz.
  3. Bandicam Screen Recorder: Adı her ne kadar ekran kaydedici olsa da genellikle oyuncular tarafından kullanıldığı için Bandicam burada oyuncular için ekstra bir ayar açmış. Kayıt alsanız da almasanız da FPS değerlerinizi kolaylıkla takip edebiliyorsunuz.
  4. Fraps: Bu sektörün belki de önde gelen ve ilk programlarından olan Fraps yılların eskitemediği bir program. Kurulumu ve kullanımı çok kolay olan Fraps ile oyun oynarken hem kayıt alabilir hem de FPS değerlerinizi takip edebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

DMCA.com Protection Status