Steam Çin Versiyonu Geliyor! Çin CSGO’su Nasıl Olacak?

 Steam Çin Versiyonu Geliyor! Çin CSGO’su Nasıl Olacak?
Okunuyor Steam Çin Versiyonu Geliyor! Çin CSGO’su Nasıl Olacak?

Herkese selam ben Sahinchez.  Bir oyun videosu değil ancak biz oyuncuları ilgilendiren bir haber. Dünyada en çok alım satımın gerçekleştiği oyun pazarı, oyun dükkanı da diyebileceğimiz Steam sonunda Çin’e geliyor. Bu demek oluyor ki Online serverlarda artık Çinli oyunculara rastlamamız mümkün. Peki bu iyi bir haber mi? Kötü bir haber mi? Steam Çin versiyonu ne demek? Gelin beraber bakalım.

Steam Çin Versiyonu Ne Zaman Geliyor?

Valve 9 Şubat’ta Çin için özel bir Steam versiyonu yayınlayacağını duyurdu. Bu özel sürüm ilk aşamada açık beta olarak var olacak. Perfect World, Steam’in Çin versiyonunu işletecek. Evet bu zamana kadar Steam Çin’de oyuncular için yasaklanmış bir platformdu. Siyasi olaylar üzerinden bakarsak Çin hükümeti genel olarak biraz katı ve kuralcı bir hükümet. 12 Eylül 2003 tarihinden bu yana tüm dünyada oyuncular için açık bir Pazar olan Steam’in Çin’e henüz yeni gelmiş olması hem garip hem de biz oyuncular için bence kötü bir durum.

Dünya genelinde oynanan online oyunlara baktığımızda Çinli online oyuncuların pek de iyi bir geçmişe sahip olduğu söylenemez. Oyun içi hile kullanan oyuncuların ve hile yazılımlarının Asya kıtası ve ağırlık olarak Çin’den çıktığını birinci sebep olarak sayabiliriz. Başka nedenlerde var tabii. Çoğunlukla oyunlarda kullanılan ortak dil olan İngilizce’yi bilmemeleri ya da konuşmamaları da bir sebep olarak sayılabilir. Asya kıtası dışında ortak server kullanan Avrupalı oyunculardan online oyun yapımcılarına gelen şikayetlerinin çoğunun Asyalı oyuncular için ayrı bir server açılması yönünde olduğunu okumuştum.

Çin Steam Versiyonuna Ait Detaylar

Çin’e özel olacak olan Steam Sürümü hükümet kuralları dahilinde biraz özelleştirilmiş olarak sunulacak. Yabancı birkaç kaynakdan okuyup elde ettiğim birkaç bilgiye göre ilk sızdırılan detaylar şöyle;

  1. Oyuncunun kullanıcı ismi gerçek kimliğiyle doğrudan bağlantılı olacak. Yani zannımca kimlik doğrulama tarzı bir eylem gerekebilir kayıt için.
  2. Oyuncuların aktivitileri, profil fotoğrafları ve chat mesajları kontrol edilecek. Yani geçtiğimiz günlerde yaşadığımız Whatsapp skandalının Steam versiyonu bu bence. Özel mesajlar dahil hepsi okunulabilecek demek.
  3. Bence en garip ve oyuncular için en can sıkıcı madde bu. Oynama saatleri kısıtlanacak. Yani her oyuncu için belirli bir oynama saati daha doğrusu oynama limiti olacak. Limit aşıldığında ertesi güne kadar oyuncu oyuna girmeyecek.
  4. Steam’in Çin özel versiyonunda yayınlanacak oyunlar da Çin hükümetinin onayından geçecek. Mesela yakın zamanda çıkacak olan Resident Evil 8’i düşünelim. Tüm dünya için Steam pazarında sunulacak oyun Çin hükümetinin onayı olmazsa Çin pazarında satışa çıkmayacak.

Yukarıda bilgiler birinci kaynak bilgi değil ancak hepsi olmasa bile birkaçının bence doğruluk payı var. Çünkü Appstore’da bildiğiniz gibi IOS işletim cihazlı telefonlar için üretilmiş bir uygulama pazarı. Ve geçtiğimiz yıl yani 2020’de Avrupa’da hala pazarda iken 40.000’e yakın uygulama Apple Store’un Çin Pazarında yayından kaldırılmış. Yani Steam hakkında çıkan bu haberler doğruluk payı taşıyor.

Hangi Oyunlar Bulunacak? Çin CS GO’su?

İlk olarak Valve’nin en çok oynanan iki oyunu olan CS:GO ve Dota 2’nin Çin pazarında sunulması bekleniyor. Zaten Çinli oyuncular CS:GO oynayabiliyordu. Sadece Çinli oyuncular için yapılmış ayrı bir Launcher yardımı ile CS:GO’ya Çin serverlarında erişebiliyorlardı. Ancak orada yayınlanmış olan CS:GO tam olarak oynanış açısından olmasa da bizim oynadığımız CS:GO’dan biraz farklı.

Avrupa için henüz 2 senedir Free2play yani bedava olan CS:GO, Çin’de pazara sürüldüğünden beri oyuncular için ücretsiz bir şekilde erişilebilir bir durumda. Dediğim gibi Steam üzerinden değil bedava indirebildikleri ayrı bir Launcher üzerinden giriş yapıyorlar. Diğer bir fark ise biz oyuncular için MM yani rekabetçi sunucularda açılan, bizlere sunulan server 64 Tick Rate değerine sahipken, Çin pazarında sunulmuş olan CS:GO 128 Tick Rate değerine sahip.

Diğer bir fark ise çoğu skinlerde değişiklikler mevcut. Bazı skinler üzerinde bulunan kemik, kan, kafatası gibi imgeler kaldırılıp kendilerince görüntüyü bozmadan daha uygun bir hale getirilmiştir. Hem Tick Rate daha iyi bir değerde hem de oyun ücretsiz neden Avrupalı oyuncular CS:GO’nun Çin versiyonunu tercih etmiyor diye soruyor olabilirsiniz. Yukarıda belirttiğim gibi. Steam’e üye olurken kimlik doğrulaması istediği gibi ayrı bir Launcher’dan giriyor olsanız bile ÇİN CS:GO’su için de Çin vatandaşı olduğunuzu belli eden bir kimlik doğrulama işlemi yapmanız gerekiyor. Bu denli kimlik doğrulama yapmalarının arkasında bence hile kullanan veya oyun içinde hakarette bulunan oyuncunun gerçek hayatta da cezalandırabilme sebebi yatıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

DMCA.com Protection Status